Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
podłoże do ogrodu skalnego

Rośliny skalne jak nazwa wskazuje często mają do dyspozycji tylko szczeliny skalne lub rosną na dość cienkiej warstwie przepuszczalnego podłoża. Zakładając ogród skalny powinniśmy o tym pamiętać. Pomimo, że podłoże glebowe jest dość cienkie nie oznacza to, że rośliny skalne mogą rosnąć tylko na konkretnym typie gleby o jednym odczynie.

Skały a raczej ich rodzaje też mają wpływ na kwasowość a ta z kolei wpływa na dogodne warunki dla konkretnych roślin. Przykładem może być tutaj skała wapienna i skała granitowa. Gleba, która przez lata zostaje wytworzona na skale wapiennej będzie miała odczyn zasadowy, natomiast gleba na skale granitowej odczyn kwaśny. Oczywiście aby dowiedzieć się jakie rośliny będą lepiej rosły w glebie o odczynie zasadowym a jakie w glebie o odczynie kwaśnym należy zapoznać się z ich wymaganiami.

skała granitowa
Skała granitowa odpowiednia dla roślin lubiacych odczyn kwaśny

Powyższe informacje są pewnymi wskazówkami jakie mogą być przydatne podczas zakładania skalniaka. Gdy nasz skalniak będzie składał się tylko ze skał wapiennych lub tylko ze skał granitowych to z niektórych gatunków roślin powinniśmy zrezygnować. Starajmy się nie mieszać gatunków roślin o odmiennych preferencjach co do odczynu gleby.

Ponadto ważną informacją może być w jakich partiach gór dana roślina występuje. Gdy jest to teren w wysokich partiach gór to na pewno takie gatunki roślin skalnych nie mają nadmiaru wody (nie grozi im "zalanie"). Nawet jeśli występują duże opady to szybko one spływają w niższe partie gór i doliny. Wtedy dla takich roślin skalnych gleba nie powinna zawierać dużej ilości próchnicy ale za to żwirek i piasek. Korzenie roślin skalnych są tam dość cienkie i nie będą dobrze rosły w glebie zwięzłej, gliniastej czy też próchniczej.

rośliny w wysokich partiach gór
Roślinność w wysokich partiach gór

Natomiast są też rośliny, które występują w otoczeniu skał np. przy potokach, w dolinach czy porastające brzegi potoków. Są one naturalnie odporne na nadmiar wilgoci a nawet na dłuższe zanurzenie korzeni w wodzie. Mogą rosnąć nawet w gliniastej, zbitej i wilgotnej ziemi. Często maja też grubsze korzenie.

Dla roślin typowo skalnych to jednak przede wszystkim gleba lekka, przepuszczalna, piaszczysta i szybko przesychająca. Aby sprawdzić rodzaj gleby na własnej działce nie potrzebujemy do tego celu specjalnych urządzeń czy oddawania próbki do laboratorium. Wystarczy gdy weźmiemy garść ziemi do ręki a następnie ją ściśniemy. Gdy ziemia stała się zwięzła i nie traci swojej struktury po otwarciu dłoni a nawet lekkim jej uderzeniu np. palcem to gleba jest ciężka i mało przepuszczalna. Natomiast gdy rozsypie się całkowicie lub na dużą ilość mniejszych kawałków oznaczać to będzie glebę dość lekką i przepuszczalną. Oczywiście będą też istniały sytuacje pośrednie, czyli np. rozpad na kilka kawałków będzie oznaczał glebę średnio zwięzłą.

Gleba na skalniaku powinna być uboga w składniki pokarmowe. Gdy jest zwięzła i próchnicza to rośliny mogą rosnąć zbyt bujnie, często maja delikatne liście, są atakowane przez choroby oraz gniją pod nadmiarem wody. Gdy mamy do czynienia z ciężką glebą warto ją przekopać dodając żwiru czy też drobnego tłucznia, gruboziarnistego piasku oraz torfu. Gdy nie mamy torfu to ewentualnie możemy zastąpić go kompostem. Natomiast gdy gleba jest bardzo piaszczysta to warto wymieszać ją z torfem i niewielką domieszką gliny, gdyż w innym przypadku słabo będzie akumulowała wilgoć.

Gleba luźna przepuszczalna
Skalniak z glebą ubogą w składniki pokarmowe

Jako składnik w celu poprawy jakości gleby pojawił się torf. Warto jednak nadmienić, że torf może być też różny. Tzw. torf wysoki ma odczyn kwaśny i będzie dobry dla gatunków roślin wymagających takiego odczynu (lub po prostu rosnących na skałach granitowych). Natomiast torf niski będzie odpowiedni pod rośliny zasadolubne i obojętne na kwasowość. Gdy mamy gatunki, które będą rosły na skałach wapiennych można dodać również nieco starego tynku jeśli takim dysponujemy.

keramzyt
keramzyt - jako dobra domieszka do gleby

Często odpowiednie domieszki możemy spotkać w sklepach ogrodniczych ale również w hurtowniach materiałów budowlanych. Wśród nich są zarówno domieszki naturalne jak i sztuczne. Występuje keramzyt, łupek wypalony porowaty, mączka skalna, pył skalny a także bardzo rzadko dostępna lawa. Dla roślin lubiących podłoże wapienne można zakupić grys wapienny, kruszywo wapienne, rozdrobniony pumeks. Natomiast dla roślin kwasolubnych np. piasek kwarcowy.