Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Przesadzanie krzewów i drzew

Najlepszym terminem do przesadzania krzewów jest jesień. Nie piszemy tu o krzewach sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, gdyż te możemy właściwie sadzić o każdej porze roku za wyjątkiem zimy. A co jeśli mamy kilkuletnie drzewko lub krzew, które chcieli byśmy przesadzić w inne lepsze lub po prostu bardziej nam odpowiadające miejsce ? Jeśli mamy na myśli krzew iglasty lub taki z zimozielonymi liśćmi to najlepszym miesiącem będzie wrzesień.

Roślina taka powinna zdążyć się ukorzenić zanim nadejdą przymrozki, gdyż w przypadku tych krzewów rosną one nawet zimą - co prawda dużo wolniej niż w innych porach roku ale jednak. Co innego gdy mamy do czynienia z krzewem gubiącym liście przed zimą. Takie przesadzajmy najlepiej w październiku, już po opadnięciu liści lub wczesną wiosną.

To czy drzewko się nam przyjmie zależy także od przygotowania odpowiedniego stanowiska. W zależności od rodzaju krzewu powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki glebowe a także świetlne. Wiele informacji o najlepszych stanowiskach dla poszczególnych roślin znajdziesz w dziale rośliny na skalniak.

przesadzanie krzewów i drzew
Jednym z lepszych terminów na przesadzenie krzewu iglastego jest wrzesień

Kopiemy dół większy od przewidywanej bryły korzeniowej. Na dno oraz brzegi dołu wsypujemy ziemię przemieszaną z próchnicznym podłożem (lub innym, jeśli są takie zalecenia co do przesadzanego gatunku). Krzew obkopujemy poza obrysem korony i przenosimy na nowe miejsce. Jeśli jest ono blisko to możemy przenieść go z odkrytymi korzeniami, starając się jednocześnie zachować jak najwięcej starej bryły. Natomiast gdy musimy przetransportować go gdzieś dalej to powinniśmy bryłę owinąć w worek lub jeszcze lepiej jakieś wilgotne płótno i obwiązać wokół korzeni.

Gdy mamy do czynienia z rośliną bardzo rozrośniętą z rozłożonymi szeroko korzeniami to jeszcze pewniejsza metodą będzie przygotowanie rośliny do przesadzenia kilka miesięcy wcześniej. Możemy obkopać roślinę wokół korony przecinając stare korzenie. Sprawi to, ze roślina po jakimś czasie wypuści nowe korzenie bliżej pnia i wtedy będziemy już mogli bez większych obaw przemieścić roślinę w nowe miejsce.

Nasz krzew lub drzewko sadzimy na takiej samej głębokości jak rosło poprzednio. Roślinę powinniśmy też dobrze przyciąć i co chyba najważniejsze, szczególnie przez pierwsze tygodnie po przesadzeniu - pamiętać o podlewaniu.