Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podstawowym zabiegiem jaki wykonujemy na trawnikach jest oczywiście jego koszenie. W okresie silnego wzrostu trawy powinniśmy to wykonywać nawet co tydzień, wtedy trawa się zagęszcza i dużo lepiej wygląda. Nie kosimy trawy mokrej, gdyż taka potrafi owijać się wokół ostrza kosiarki i przez to powoduje nierównomierne koszenie.

Poza tym zlepione wiązki mokrej trawy mogą stać się pożywką dla grzybów pleśniowych. Skoszoną trawę możemy zostawić chwilę na słońcu aby podeschła i zgrabić z przeznaczeniem np. na kompost. Taka pocięta trawa jest dobrym materiałem organicznym, który możemy ponownie wykorzystać w ogrodzie. Skoszonej trawy nie zostawiajmy jednak zbyt długo na trawniku, gdyż pod nią mogą później pozostać żółte plamy i nasz trawnik będzie wyglądał niezbyt estetycznie.

Podlewanie i nawożenie trawnika

Oczywiście nasz trawnik nie zginie jeśli nie będziemy wykonywać tych dwóch zabiegów, ale żeby sprawić aby trawa była cały czas zielona i gęsta powinniśmy pamiętać o zapotrzebowaniu trawy na wodę - szczególnie podczas dużych przerw bez opadu deszczu. Odpowiednie nawozy do trawników znajdziemy niemal w każdym sklepie ogrodniczym, zapewniające trawie silny wzrost i szybkie rozkrzewienie.

Odchwaszczanie i wertykulacja

Zabieg odchwaszczania powinniśmy starannie wykonać jeszcze przed zasianiem trawnika. Wszystkie chwasty starajmy się wyrywać (lub jeśli to nie pomoże - wykopywać) z całymi korzeniami, gdyż inaczej taka roślina nie zginie i będzie się ponownie rozrastać. Trawnik na wiosnę i na jesieni powinniśmy zwertykulować przy pomocy np. sprężystych grabi. Zabieg taki pobudza trawę do większego krzewienia się a przy okazji możemy usunąć z naszego trawnika liście spadające z drzew.