Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Cis pospolity

Jest to wiecznie zielone drzewo lub duży krzew wysokości do 20 metrów. Korona Cisu jest na początku stożkowata, nieco później zaokrąglona. Możemy także odpowiednio kształtować ten gatunek, ponieważ bardzo dobrze znosi przycinanie. Nadaje się też na żywopłoty - jednak rzadko spotykane gdyż jest krzewem wolno rosnącym.

Jego przyrosty na początku to ok. 10-15 cm. Liście Cisu są z wierzchu ciemnozielone a od spodniej strony dużo jaśniejsze, długości ok. 2-3 cm. Zazwyczaj utrzymują się na nim ok. 7 lat. Nasiona Cisu są otoczone czerwoną kubkowatą osnówką.

Okres kwitnienia przypada na marzec - maj a nasiona dojrzewają sierpień - listopad. Cis pospolity najczęściej spotykamy w ogrodach oraz parkach. W Polsce największe jego skupienie znajduje się w Borach Tucholskich.

Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych ale także i w cieniu. Zalecane gleba wapienna oraz wilgotna, gdyż Cis słabo znosi suszę. Uwaga !!! Cis pospolity jest rośliną trującą. W roślinie znajdują się spore ilości trujących związków, szczególnie taksyny. Jedynie osnówka nie jest trująca i często służy za pożywienie dla zwierząt. Cis jest też wykorzystywany w celach leczniczych.