Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dębik ośmiopłatkowy

Dębik ośmiopłatkowy zakwita w maju i czerwcu. Kwiaty tej rośliny są dość liczne z żółtymi pręcikami. Mają kolor biały. Dryas octopetala jest bardzo niską byliną, która osiąga tylko od 3 do 9 cm. Podłoże powinno być przepuszczalne z dużą zawartością wapnia. Dobrze rośnie na podłożu żwirowym.

Warto aby umiejscowić ją na stanowisku słonecznym. Dębik ośmiopłatkowy jednak rośnie na początku dość wolno ale później silnie się rozrasta. Rozmnażanie albo z nasion (które jednak słabo kiełkują) albo z sadzonek wierzchołkowych, ewentualnie podział.

Pędy szczególnie te zdrewniałe pokładają się na ziemi. Poza kwiatami ozdobą także mogą być błyszczące liście i owocostany. Liście są skórzaste z wierzchu ciemnozielone a od spodu białawe. Dębik ośmiopłatkowy jest bylina mało wymagającą.

Zastosowanie tej rośliny może być różne. Idealnie nadaje się na skalniaki do zakrywania kamieni, murki skalne jak i na wszelkie obwódki. Dębik ośmiopłatkowy jest krajową byliną rosnącą w Karpatach, szczególnie na słonecznych zboczach wapiennych skał. Roślina dobrze znosi duże mrozy.