Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dziewięćsił bezłodygowy

Dziewięćsił bezłodygowy to bardzo dekoracyjna roślina o oryginalnym wyglądzie. Należy do bylin dwuletnich z rodziny astrowatych. Posiada pierzaste i kolczaste liście. Z rozety liści dochodzącej do 16 cm średnicy wyrasta bardzo ozdobny kwiatostan dość nisko przy ziemi.

Roślina kwitnie od lipca do września, a nawet października (VII - X). Kwiaty mają barwę srebrzystobiałą. Kwiatostan dziewięćsiła bezłodygowego najładniej wygląda w piękną słoneczną pogodę. Jednak w pochmurny dzień, szczególnie gdy wilgotność wzrasta to kwiatostan się zamyka. Wysokość tej rośliny jaką osiąga waha się od 13 do nawet 30 cm.

Dziewięćsił bezłodygowy można spotkać w naturalnych warunkach na południu Polski, szczególnie w terenach górzystych np. Pieniny. Beskidy, Tatry czy Sudety. Rozmnażanie odbywa się z nasion w sposób naturalny poprzez wiatr. Jeśli jednak chcielibyśmy mieć tą roślinę u siebie to należy ją wysiewać w maju-czerwcu do pojemników a na miejsce stałe we wrześniu. Możliwe jest także rozmnażanie z sadzonek korzeniowych.

Pierwsza część nazwy 'Dziewięćsił' pochodzi od tego, że przypisywano tej roślinie dziewięć leczniczych właściwości. Można spotkać także się z nazwą Kąślina. Druga część nazwy rośliny 'bezłodygowy' pochodzi prawdopodobnie od jej wyglądu, gdyż przeważnie łodyga jest niewidoczna lub jest znikoma.

Dobre stanowisko dla tej rośliny to stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna, wapienna lub piaszczysto - gliniasta o odczynie zasadowym lub obojętnym. Można stosować podłoże żwirowe. Ważną informacją jest to, że dziewięćsił bezłodygowy podlega ścisłej ochronie.

Czasem był wykorzystywany jako roślina lecznicza, szczególnie część korzeniowa jako środek napotny, przeciwgorączkowy, moczopędny a także stosowany przy zaburzeniach trawienia. Zawiera w sobie olejek eteryczny, który wykazuje działanie bakteriobójcze. Dziewięćsił bezłodygowy nadaje się do aranżacji ogrodów skalnych a także na suche bukiety.

Inne gatunki:

Dziewięćsił popłocholistny(Carlina onopordifolia)