Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Acena drobnolistna

Acena drobnolistna ma niepozorne kwiaty koloru białego lub kremowego, które pojawiają się w miesiącach czerwiec - lipiec. Ozdobne są także charakterystyczne kuliste oraz kolczaste owocostany barwy czerwonej, które pojawiają się już w sierpniu. Jak nazwa wskazuje jej liście są bardzo drobne barwy szarozielonej lub o odcieniach brązu.

Acena drobnolistna jest rośliną okrywową. Nie ma zbyt wielkich wymagań. Może rosnąć zarówno za stanowiskach słonecznych ale także i w półcieniu. Bardzo dobrze sobie radzi na glebie gliniasto-piaszczystej, jałowej, lekko wapiennej.

Dzięki swoim pędom może zadarniać różnego rodzaju powierzchnie - także między kamieniami. Doskonale nadaje się do sadzenia na skalniaki. Może osiągać wysokość do 10 cm. Pochodzi z terenów nowej Zelandii. Górna część Aceny drobnolistnej może w zimie przemarzać.

Roślinę tą można rozmnażać poprzez wysiew, sadzenie rozłogów lub podział rośliny jeśli jest wystarczająco rozrośnięta. Poza odmianą standardową jest odmiana Kupferteppich - jest ona bardziej odporna na mróz i ma nieco ciemniejsze liście.

Inne odmiany:

Acena Buchanana (Acaena buchananii)