Początkowe wzmianki o tym gatunku pochodzą z Włoch i Dalmacji. Okres kwitnienia przypada na miesiące od maja do lipca a nawet sierpnia. Kwiaty dzwonka gargańskiego w zależności od odmiany są barwy biało - niebieskiej aż po barwę fioletową (np. odmiana 'Filigree').
Korona kwiatu ma dosyć charakterystyczne ostro wcięte ząbki. Warto zauważyć, że dzwonek ten może zakwitnąć już w pierwszym roku uprawy. Możliwe jest także powtórne wydanie kwiatów pod warunkiem usunięcia owocostanu po kwitnieniu.
Campanula garganica, bo taką nazwę łacińską nosi ta roślina osiąga wysokość 9-10 cm. Roślina ta nadaje się zarówno na słoneczne jak i półcieniste stanowiska. Oczywiście dobrze rośnie także na skalniaku. Bardzo ładnie wygląda obok Goździka kropkowanego.
Zalecane podłoże dla dzwonka gargańskiego to gleba przepuszczalna z domieszką żwiru lub piasku. W zimie nie musimy się martwic o okrywanie rośliny, gdyż dzwonek gargański jest odporny nawet na duże przymrozki. Dzwonek gargański możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion lub podział.
Inne odmiany: