Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Goryczka trojeściowa

Goryczka trojeściowa kwitnie od lipca do września. Należy do rodziny goryczkowatych. Jej kwiaty mają barwę niebieską, czasem różową a nawet białą. Przybierają kształt dzwonkowaty i wyrastają po jednym lub po dwa w górnej części łodygi. Bylina ta zadziwia wzrostem bo osiąga czasem od 60 cm do nawet 100 cm wysokości.

Jest jedną z największych krajowych goryczek. Najlepsze podłoże dla goryczki trojeściowej to podłoże bogate w próchnicę, najlepiej żwirowe. Rozmnażanie goryczki odbywa się głównie z nasion. Łodyga goryczki jest wzniesiona, ulistniona i tworzy dość luźne kępy. Liście są długie, jajowate lub lancetowate.

Ze względu na dość dużą wysokość zalecana jest do kompozycji z dużymi kamieniami lub do nasadzeń koło krzewów. Nadaje się również jako roślina na skalniaki. Goryczka trojeściowa posiada długie, żółtego koloru kłącze, które rozwija się pod ziemią.

Gentiana asclepiadea można spotkać na Kaukazie oraz w górach południowej i środkowej Europy. W Polsce jest tez dość często spotykana, szczególnie w Górach Świętokrzyskich. Roślina ta jest trująca i podlega ścisłej ochronie.

Inne gatunki:

Goryczka bezłodygowa(Gentiana acaulis)
Goryczka chińska(Gentiana sino-ornata)
Goryczka dynarska(Gentiana dinarica)
Goryczka siedmiodzielna(Gentiana septemfida)