Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Goździk kropkowany

Goździk kropkowany jest ozdobną wieloletnią rośliną. Dorasta do 12 - 18 cm. Jego łodyga jest rozgałęziona, wznosząca z której wyrastają liście. Na łodydze można dostrzec małe, krótkie włoski. Na długich szypułkach pojawiają się kwiaty. Okres kwitnienia goździka kropkowanego przypada na miesiące czerwiec oraz lipiec.

Niekiedy kwitnienie może się przedłużyć do sierpnia. Kwiaty są drobne różnych kolorów: białe, biało czerwone, czerwone, purpurowe. Najczęściej spotykaną jest ciemnoczerwoną barwa kwiatów z jaśniejszym oczkiem w środku. Kwiaty najczęściej występują pojedynczo lub 2-3 na łodyżce.

Zalecane jest usunięcie uschniętych kwiatostanów po przekwitnieniu. Liście goździka kropkowanego są ciemno lub jasnozielone w zależności od barwy kwiatów. Im jaśniejsza barwa kwiatów tym jaśniejsze liście. Przypominają trawę pokładającą się po ziemi tworzącą zielone poduszki. Mogą zatem służyć do zadarniania. Goździk jest rośliną dość ekspansywną więc szybko zajmuje większe tereny w ogrodzie.

Goździk kropkowany może się rozmnażać z nasion lub poprzez podział. Roślina ta bardzo łatwo sama się wysiewa. Gdybyśmy sami próbowali wysiewać do inspektu to najlepszym miesiącem będzie maj lub czerwiec. Następnie w lipcu lub w sierpniu można przenieść siewkę do gruntu.

Wymagania tej rośliny są bardzo niewielkie. Nie lubi podłoża wapiennego. Zalecana gleba to wilgotna, umiarkowanie żyzna, luźna i nieco kwaśna. Dianthus deltoides często możemy spotkać także w przydomowych ogrodach. Nadaje się na skarpy, zbocza, bardzo ładnie wygląda na skalniakach tworząc przepiękne kompozycje z innymi roślinami.

Potrafi rosnąć nie tylko na słońcu ale także na murkach cienistych i wilgotnych. Goździk kropkowany w sposób naturalny rośnie w Europie i Azji. Często można go spotkać na łąkach ale niezbyt mokrych a także na obrzeżach lasów, nieużytkach i zboczach. Jest rośliną całkowicie mrozoodporną.

Inne gatunki:

Goździk alpejski(Dianthus alpinus)
Goździk siny(Dianthus gratianopolitanus)
Goryczka pierzasty, postrzępiony(Dianthus plumarius)