Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Smagliczka skalna

Smagliczka skalna ma kwiaty o różnych odcieniach barwy żółtej. Są one dość liczne i zebrane w baldachogrona. Bylina ta kwitnie od kwietnia do maja. Potrafi zakwitnąć drugi raz pod koniec lata. Dość licznie występuje w Europie, szczególnie w górach. Często jest też uprawiana jako roślina ozdobna. Nie jest rośliną zbyt wysoką.

Osiąga czasem 30 cm wysokości. Liście smagliczki skalnej szczególnie te duże tworzą rozety. Mają kolor szarozielony lub nawet srebrzysty i są lekko owłosione. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, jednak jest rośliną wapieniolubną i w takim podłożu najlepiej rośnie. Doskonale znosi suszę. Potrafi dosyć silnie się rozrastać.

Co do stanowiska lubi tereny nasłonecznione. Polecana do ogrodów skalnych oraz na murki. Naturalnie można ją spotkać w szczelinach skał wapiennych. Ładnie tez wygląda w dużych grupach.

Smagliczka skalna jest odporna na mróz więc nie musimy martwić się o przykrywanie tej rośliny. Dobrze komponuje się z żagwinem ogrodowym i gęsiówką. Rozmnażać ją możemy poprzez wysiew, sadzonki wierzchołkowe lub podział.

Inne odmiany:

Smagliczka górska (Alyssum montanum)