Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Bertram marokański

Bertram marokański jest byliną wieloletnią. Kwitnie w czerwcu, lipcu a nawet sierpniu ukazując kwiaty podobne do stokrotek w formie koszyczków. Płatki kwiatów na wierzchu mają kolor biały lub biało-różowy a pod spodem fioletowo - czerwonawy.

Jednak w przeciwieństwie do stokrotek kwiaty są większe, bo mają ponad 4 cm średnicy. Przekwitłe kwiaty możemy usuwać przedłużając w ten sposób kwitnienie rośliny aż do sierpnia. Warto zauważyć, że Bertram najintensywniej kwitnie w drugim roku uprawy, dlatego tez w Polsce jest często uprawiany jako roślina dwuletnia.

Liście są pierzaste, które się skupiają w przyziemną rozetkę. Wysokość dorosłej rośliny może osiągać 12 cm. Gatunek jest mało wymagający. Jednak najlepsze podłoże dla Bertrama marokańskiego to gleba luźna, mineralna tak aby wykazywała dużą przepuszczalność.

Warto też sadzić bertrama w stanowiskach słonecznych i nie podmokłych. Nadaje się jak najbardziej na skalniaki. Anacyclus depressus bo tak brzmi nazwa łacińska bertrama rozmnaża się poprzez siew. Bertram Wywodzi się z północnej Afryki ale mimo to jest odporny na mrozy w naszych warunkach klimatycznych.

Chyba najbardziej znaną odmiana jest odmiana 'Garden Gnome'.