Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
sadzenie roślin skalnych

Najlepszą porą na sadzenie roślin skalnych będzie wiosna i jesień. Możemy przyjąć zasadę, że dla gatunków cebulowych np. krokusy, przebiśniegi czy nawet tulipany lepsza będzie jesień. Natomiast dla pozostałych gatunków raczej wiosna. Są oczywiście odstępstwa od tych reguł gdyż rośliny kupowane w pojemnikach, których system korzeniowy tworzy zwartą bryłę powinny przyjąć się również w pozostałe miesiące sezonu wegetacyjnego.

Różnorodność roślin w sklepach ogrodniczych jest bardzo bogata, w tym również roślin skalnych. Wśród nich są gatunki na słoneczne miejsca, jak również gatunki, którym odpowiada półcień czy wręcz nawet miejsca zacienione.

Są gatunki zadarniające ale i takie, które bardzo wolno się rozrastają. Oczywiście wybór gatunku zależy od miejsca jakim dysponujemy a także od rodzaju gleby jaki posiadamy. Warto poznać wymagania najbardziej popularnych roślin skalnych. W tym artykule nie będziemy ich omawiać - natomiast są one dostępne w zakładce rośliny na skalniak.

rozchodnik jako roślina zadarniająca
rozchodnik - jako przykład rośliny zadarniającej

Jeśli jednak zdecydujemy się dobrać stanowisko, czyli np. samemu przygotować podłoże pod konkretne rośliny skalne warto zapoznać się z artykułem dotyczącym warunków glebowych dla roślin skalnych. Oczywiście kupując rośliny w sklepie powinniśmy wziąć pod uwagę czy są one zdrowe, czy mają odpowiednie etykiety z terminem kwitnienia. Warto wybierać te, które są dobrze rozrośnięte. Jeśli będziemy mieli taką możliwość (trudno o to w sklepach ogrodniczych) warto sprawdzić również system korzeniowy. Ponadto warto kupować rośliny danych gatunków w kilku egzemplarzach.

rośliny skalne w doniczce
rośliny skalne ze sklepu

Gdy zebraliśmy już odpowiednie gatunki i zawczasu przygotowaliśmy miejsce na nasze alpinarium przystępujemy do sadzenia roślin skalnych. Staramy się wyjąć je z doniczki lekko wybijając tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Jeśli chcemy ułatwić sobie to zadanie można roślinę podlać nieco wcześniej przed wyjęciem z doniczki lub też po prostu rozciąć doniczkę sekatorem.

rośliny skalne w doniczce
rośliny skalne w doniczce

Po tej czynności, gdy już widzimy całą bryłę korzeniową warto przyjrzeć się czy nie ma na niej nieproszonych gości takich jak np. mszyce. Gdy je zauważymy usuwamy je z rośliny skalnej np. nożem czy też przy pomocy innego ostrego narzędzia. W bryle korzeniowej również możemy natknąć się na chwasty, kłącza a także siewki innych gatunków roślin np. drzew czy krzewów. Oczywiście należy je usunąć aby czasem w przyszłości nie wygrały konkurencji z naszą rośliną skalną. Gdy bryła rośliny po wyjęciu okaże się bardzo sucha można ją nawodnić jeszcze przed posadzeniem. Zabieg ten oczywiście powinniśmy również ostrożnie wykonać tak aby nie wypłukać korzeni.

Dołek na roślinę skalną powinien być nieco większy niż wysokość doniczki. Można wcześniej napełnić go wodą i zaczekać aż wsiąknie ona w ziemię. Roślinę wraz z bryłą korzeniową umieszczamy poniżej krawędzi i obsypujemy ziemią. Glebę wokół rośliny należy delikatnie udeptać aby uniknąć pustych przestrzeni. Na zakończenie roślinę skalną czy też krzew należy podlać delikatnym strumieniem wody tak aby nie wypłukać ziemi znajdującej się przy samej roślinie i kamieniach.

W przypadku roślin cebulowych jest o tyle łatwiej, że nie musimy kopać większych dołków. Głębokość sadzenia możemy wtedy wyznaczyć na głębokości, która będzie równa jej trzem wysokościom a także w odległości od innej cebulki równej jej szerokości. Zwykle rośliny cebulowe sadzi się w grupach aby uzyskać ładną kompozycję. Na zimę tak posadzone rośliny cebulowe możemy dodatkowo zabezpieczyć przykrywając np. niewielką warstwą liści, które oczywiście na wiosnę należy usunąć.

krokusy rośliny cebulowe
Rośliny cebulowe w tym krokusy sadzimy jesienią

Odległości pomiędzy innymi roślinami niż cebulowe trudno wskazać jednoznacznie. Należałoby poznać specyfikę danego gatunku a przede wszystkim jak duże ma skłonności do rozrastania się. Dla krzewów możemy przyjąć nieco ponad pół metra, dla roślin średniowysokich do pół metra, natomiast najniższych ok 10 do 15 cm - nie jest to jednak regułą. Rośliny, które bardzo silnie się rozrastają np. rozchodnik można sadzić w koszyczkach plastikowych.

Gdy chcemy posadzić roślinę w wąską szczelinę skalną może się zdarzyć, że bryła korzeniowa po wyjęciu z doniczki będzie zbyt duża. Usuwamy wtedy nadmiar ziemi z korzeni a jeśli będzie to możliwe dzielimy roślinę na kilka mniejszych (oczywiście nie przy każdej roślinie będzie to wskazane). Przy słonecznej pogodzie zalecane jest również sadzenie roślin rano lub wieczorem lub też w pochmurną pogodę w ciągu całego dnia.

rośliny w szczelinach skalnych
rośliny w szczelinach skalnych