Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Wybór miejsca pod skalniak

Skalniak a dokładniej jego miejsce usytuowania łatwiej jest zaplanować w nowo zakładanym ogrodzie. Wybór miejsca pod skalniak powinien być odpowiednio przemyślany. Dobrze jest odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie czy ma to być małe alpinarium, czy wręcz duży ogród skalny. Musimy wiedzieć, że skalniak będzie wymagał czasu na jego pielęgnację - szczególnie w pierwszym okresie po założeniu.

Warto więc przemyśleć jakim czasem będziemy dysponować. Jeśli ogród mamy już częściowo stworzony może nas również ograniczać ilość dostępnego miejsca na skalniak. Jeśli zdecydujemy się na bardzo duży ogród skalny to warto zastanowić się czy procesu tworzenia alpinarium nie rozłożyć na kilka lat powiększając co roku kompozycje z kamieni i roślin.

Kolejnym kryterium, które też oczywiście należy wziąć pod uwagę wybierając wielkość skalniaka są koszty kupna roślin i kamieni. Powinniśmy przynajmniej pobieżnie rozejrzeć się po sklepach ogrodniczych w cenach roślin i kamieni. Nabywając kamień w większych ilościach można czasem zamówić go w kopalniach. Oczywiście jeśli mieszkamy na terenach, gdzie kamień naturalnie występuje to część potrzebnych kamieni możemy zgromadzić sami.

Gdy już mamy określoną wielkość skalniaka dobrze jest wybrać eksponowane miejsce na skalniak. Zakładając ogród skalny na pewno chcemy, żeby stanowił on jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych w naszym ogrodzie. Może być to np. miejsce przed domem. Usytuowanie skalniaka w ogrodzie frontowym na pewno sprawi, że będzie on jedną z większych atrakcji dla domowników i odwiedzających gości.

Wybór miejsca na skalniak
Skalniak od strony frontowej domu jako propozycja miejsca pod ogród skalny

Przy wyborze miejsca pod skalniak oczywiście należy też wziąć pod uwagę nasłonecznienie. Musimy zdawać sobie sprawę, że rośliny skalne w większości są światłolubne, więc raczej unikajmy tworzenia skalniaka zwróconego w stronę północną. Dobrze jest gdy ogród skalny zwrócony jest na południe, wschód czy zachód. Oczywiście czasem może się zdarzyć, że w dużym ogrodzie skalnym mamy miejsca, które obejmują wszystkie cztery kierunki geograficzne (jest to całkiem dobra sytuacja - uwzględniająca różnorodność roślin skalnych). Wtedy przystępując do sadzenia roślin od strony północnej należy pamiętać aby dobierać gatunki rosnące w półcieniu. Natomiast gdy mamy sytuację odwrotną, czyli np. zbocze skalniaka jest zwrócone tylko w południową stronę a zależy nam na jakiejś konkretnej roślinie, która jest cieniolubna - wtedy możemy po prostu ustawić od południowej strony większy kamień i stworzyć takiej roślinie dogodne sztuczne warunki.

Wybierając miejsce na skalniak należy również zwrócić uwagę na sąsiedztwo drzew liściastych i dużych krzewów obficie kwitnących. Skalniak powinien unikać takiego sąsiedztwa. Z artykułu o warunkach glebowych na skalniaku wiemy, że większość roślin skalnych woli glebę ubogą w składniki pokarmowe. Natomiast podczas opadania płatków kwiatowych powstaje duża ilość materiału organicznego. Tak również się dzieje, a nawet w większym stopniu podczas opadania liści z drzew. Gdy substancji organicznych jest więcej pojawiają się organizmy glebowe, które podłoże mogą rozluźnić i przez to powodować większe szkody - nawet podczas suszy i mrozów. Sąsiedztwem skalniaka mogą być natomiast mniejsze krzewy lub nawet drzewa karłowe oraz żywopłoty. Alpinaria bardzo ładnie komponują się w połączeniu z oczkiem wodnym w ogrodzie.

Skalniak przy oczku wodny
Oczko wodne jest dobrym sąsiedztwem skalniaka

Jeśli już mamy w ogrodzie wyższe drzewa to zdecydujmy o miejscu na skalniak tak aby znalazły się one po stronie północnej. Wtedy będą pełniły one funkcję ochronną od wiatru. Mimo, że rośliny skalne rosną naturalnie w górach to nie wszystkie dobrze znoszą silny wiatr. Niektóre gatunki roślin czasem występują w szczelinach skalnych, gdzie przed wiatrem mają naturalną ochronę. Dlatego dobrym wyborem są też wszelkiego rodzaju ściany od strony północnej.