Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Kokorycz żółta

Kokorycz żółta kwitnie bardzo długo od czerwca (czasem nawet od maja) do września. Kwiaty są bardzo dekoracyjne o barwie złoto-żółtawej. Mają kształt torebek (lejkowaty) na gronach. Kokorycz żółta jest niewysoką wieloletnią byliną, która dorasta do 20-35 cm wysokości.

Po przekwitnieniu powstają strąki w których znajdują się nasiona. Kokorycz złocista, bo przez niektórych jest też tak nazywana jest dość ekspansywna.

Rozmnaża się z nasion lub możemy ją rozmnażać poprzez podział większych kęp. W dobrych warunkach łatwo się rozsiewa tworząc przepiękne kobierce. Nasiona rozsiewają się nie tylko prze wiatr ale także mogą być przenoszone przez mrówki.

Roślina jest dość zwarta i dość szybko się rozrasta. Liście ma pierzaste skrętoległe z woskowym nalotem (zielonkawo - niebieskie). Liście są podzielone 2-3 krotnie na mniejsze. Łodyga kokoryczy żółtej jest wzniesiona i dość silnie rozgałęziona. Pod ziemią posiada kłącze. Ma małe wymagania ale preferuje glebę luźną i mineralną (próchniczą, przepuszczalną).

Kokorycz żółta rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i cienistych - także przy większych drzewach. Doskonale wygląda w większych skupiskach roślinnych. Lubi wilgoć. W polskich warunkach jest to roślina całkowicie mrozoodporna. Pięknie wygląda w ogrodach skalnych, w większych grupach roślin, na rabatach. Nadaje się także do sadzenia w pojemnikach. Kokorycz żółta pochodzi z środkowej Europy. Odporna na choroby i szkodniki. Nie podlega ochronie.

Inne gatunki:

Kokorycz 'Berry Exciting' liście jasnozielone, kwiatostan filoetowy
Kokorycz 'Blackberry Wine' liśice ciemnozielone, kwiatostan fioletowy
Kokorycz wzniesiona (Corydalis elata)- kwiaty niebieskie
Kokorycz pogięta (Corydalis flexuosa) kilka odmian np. dosc ciekawa 'Golden Panda'
kokorycz 'Purple Leaf' - zielono fioletowe liście, kwiaty niebieskie
kokorycz pogięta - kwiaty niebieskie
Kokorycz złocista alba - białe kwiaty
kokorycz pusta (Corydalis cava)
Corydalis bushii
Kokorycz lakolistna (Corydalis cheilanthifolia)
Kokorycz bladożółta (Corydalis ochroleuca)
kokorycz pełna (Corydalis solida)
kokorycz kaszmirska (Corydalis cashmeriana)