Kokorycz żółta kwitnie bardzo długo od czerwca (czasem nawet od maja) do września. Kwiaty są bardzo dekoracyjne o barwie złoto-żółtawej. Mają kształt torebek (lejkowaty) na gronach. Kokorycz żółta jest niewysoką wieloletnią byliną, która dorasta do 20-35 cm wysokości.
Po przekwitnieniu powstają strąki w których znajdują się nasiona. Kokorycz złocista, bo przez niektórych jest też tak nazywana jest dość ekspansywna.
Rozmnaża się z nasion lub możemy ją rozmnażać poprzez podział większych kęp. W dobrych warunkach łatwo się rozsiewa tworząc przepiękne kobierce. Nasiona rozsiewają się nie tylko prze wiatr ale także mogą być przenoszone przez mrówki.
Roślina jest dość zwarta i dość szybko się rozrasta. Liście ma pierzaste skrętoległe z woskowym nalotem (zielonkawo - niebieskie). Liście są podzielone 2-3 krotnie na mniejsze. Łodyga kokoryczy żółtej jest wzniesiona i dość silnie rozgałęziona. Pod ziemią posiada kłącze. Ma małe wymagania ale preferuje glebę luźną i mineralną (próchniczą, przepuszczalną).
Kokorycz żółta rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i cienistych - także przy większych drzewach. Doskonale wygląda w większych skupiskach roślinnych. Lubi wilgoć. W polskich warunkach jest to roślina całkowicie mrozoodporna. Pięknie wygląda w ogrodach skalnych, w większych grupach roślin, na rabatach. Nadaje się także do sadzenia w pojemnikach. Kokorycz żółta pochodzi z środkowej Europy. Odporna na choroby i szkodniki. Nie podlega ochronie.
Inne gatunki: