Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony to niezbyt wielka wieloletnia roślina osiągająca wysokość między 15 a 30 cm. Pochodzi z rodziny bodziszkowatych. Kwitnie dość długo ponieważ od maja aż do września. Podobnie jak w przypadku bodziszka dalmackiego jego kwiaty mają najczęściej barwę karminowo czerwoną i wyrastają na pojedynczych szypułkach.

Pędy są ulistnione i wyrastają z płożących rozłogów. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań. Jednak podłoże, na którym bodziszek czerwony najlepiej się czuje to ziemia mineralna i bogata w próchnicę. Zaś w glebie piaszczystej słabiej rośnie ale za to obficiej kwitnie.

Łodyga tej rośliny jest wznosząca, zaś pod ziemią roślina posiada długie kłącze. Rozmnażać go możemy albo z sadzonek korzeniowych albo też z nasion. Roślina ta dość łatwo rozsiewa się sama. Nadaje się na skalniaki.

Geranium sanguineum lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. W Polsce nie jest zbyt pospolity, można go spotkać na słonecznych zboczach. Występuje też w Azji Mniejszej, na Kaukazie i w innych krajach Europy.

Inne gatunki:

bodziszek renarda (Geranium renardii)
bodziszek dalmacki (Geranium dalmaticum)
bodziszek endressa (Geranium endressi)
bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum)
bodziszek popielaty (Geranium cinereum)